-
Forumdaki Son cevaplar : Eczacılar Ve Eczaneler Hakkında Yönetmel..(basbug) ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE YILLIK ÜYELİK A..(mustafakosal) NEUPOGEN ENJEKSİYONA HAZIR ŞIRINGA...KİM..(mustafakosal) (GÜNCEL) YURT DIŞI REÇETELERİ HAKKINDA Ö..(mustafakosal) Rahim Ağzı Kanseri Koruyucu Aşısı Bedeli..(mustafakosal) SGK Sözleşmesi Yenileme Süresinin 30.09...(mustafakosal) İLAÇ SUİSTİMALİ HK. (RIVOTRIL TB.)..(mustafakosal) DİKKAT SAHTE KAŞELİ REÇETE HK...(mustafakosal) 2014/6 Sayılı Genelge Hakkında (“Rituksi..(mustafakosal) İş Bankası Provizyon Sisteminde Yapılaca..(mustafakosal)
Kullanıcı : Şifre : Güvenlik :485559 Hatırla : Gizli :

  DET-DER Forum || Hikayeler
   KISA AMA ÖZ HİKAYE

kadirakbiyik
[Onbaşı]Mesaj sayısı : 48
Giriş sayısı : 836
Konu puanı : 1  Toplam P : 3
Konuya Puan ver
Üye bilgileri
HOROZ,

 I. Kıssa

Avrupa'nın ünlü sanat merkezilerinden birinde, çocuğun biri, vitrinde çok hos bir tablo görür.
Tablonun bedeli oldukça yüksektir. Çocuk bu tabloyu bir sonraki sene abisinin doğum gününe almayı ister ve bir iş bulup kıt kanaat geçinerek biriktirdiği tüm para ile mağazaya gider.

Sanslıdır, tablo hala satılmamıstır. İçeri girer, tabloyu bir süre yakından izledikten sonra resmi yapan sanatçıyı bulur ve;"Abimin doğum günü için bu resmi satın almak istiyorum, tüm param da bu kadar" der.

Ressam bir süre düsündükten sonra resmi paketler ve çocuğa satar. Çocuk paketini alır ve tesekkür ederek çıkar.Mağazada adamın arkadasları da vardır ve şaşkın şaşkın sorarlar: "Sen ne yaptın, o resmin değeri milyonlar ederdi. Neden bu kadar düsük bir rakama sattın?"

Ressam cevap verir: "Evet, ben bu resme milyonlarını verecek bir sürü insan bulabilirdim, ancak tüm servetini bu resme verecek kaç kisi bulabilirdim?..."

Sözün Özü: Günümüzde insanlar her seyin fiyatını biliyor, fakat hiçbir şeyin değerini bilmiyorlar.

Oscar WILDE

II. Kıssa
Yaşamın anlamını kavramak için dünyayı dolaşmaya çıkan bir genç, gezdiği ülkelerden birinde ünlü bir bilgeyi ziyarete gitmişti. Gezgin genç, bilgenin yaşadığı evde, tüm duvarların kitaplarla kaplı olduğunu gördü.

Fakat evi dikkatle gözden geçirdikten sonra , yerde bir kilim, duvar dibinde yatak olarak kullanılan bir sedir, ortada ise bir masa ve sandalyeden başka evde hiçbir eşyanın olmadığını gördü ve merakla sordu: "Neden hiç eşyanız yok?" dedi. "Koltuklarınız, kanepeleriniz, büfeleriniz.. .. Onlar nerede?"

Bilge, bu soruya karşılık olarak kendi bir soru sordu gezgin gence; "Senin de yalnızca, sırtında taşıdığın küçük bir çantan var, yavrum" dedi. "Peki, senin eşyaların nerede?" Gezgin genç, kendini savunurcasına yanıtladı bu soruyu: "Ama görüyorsunuz.. .. Ben yolcuyum." Ünlü bilge, hak verircesine güldü: "Ben de öyle, yavrum" dedi. "Ben de öyle....."


III. Kıssa
HZ.Ali'nin ağabeyi Cafer b. Ebu Talib'in oğlu Abdullah, sıcak bir günde, bir kabilenin hurmalığına inmişti.
Abdullah burada dinlenirken, hurmalıkta çalışan köleye, yemek vakti üç parça ekmek geldiğini gördü. Adam ekmeklerden birini ağzına götürmek üzereydi ki, birden önünde açlığı her halinden belli bir köpek belirdi.

Köle elindeki ekmeği köpeğin önüne attı. Köpek ekmeği derhal yedi. Köle ekmeğin ikinci parçasını da attı. Köpek bunu da bir kerede sildi süpürdü. Köle bunun üzerine üçüncü parçayı da köpeğe verdi. Kalkıp, yeniden işine dönmek üzereydi ki, olup biteni uzaktan seyreden Abdullah,yaklaşıp sordu: "Ey köle, bugünkü yiyeceğin ne kadardı?" Köle sıkılarak cevap verdi:

– "Işte bu üç parça ekmek."
– "O halde neden kendine hiç ayırmadın?"
– "Baktım ki, hayvan çok aç. O halde bırakmak istemedim."
– "Peki sen ne yiyeceksin şimdi?"
– "Oruç tutacağım."

Bunun üzerine, Abdullah b. Cafer, köleden sahibini, evinin nerede olduğunu sordu. Sonra da gidip adamdan bu hurmalığı içindeki köleyle birlikte satın aldı. Sonra döndü, köleye bu tarlayı ve onu sahibinden satın aldığını söyledi ve ekledi:

"Seni azad ediyorum. Bu hurmalığı da sana hediye ediyorum." Cömertliğiyle meşhur Abdullah b.. Cafer, kendisinden daha cömert birini tanıyıp tanımadığı sorulduğunda, bu olayı anlatır ve: "Ama o köpeğe topu topu üç parça ekmek vermiş; sense ona koskoca bir hurmalığı ve hürriyetini vermişsin" dediklerinde, şu karşılığı verirdi: "Ama o elindeki herşeyi verdi; ben ise elimdekinin bir kısmını...


--------------------

hadisler:

Et tebessümü sadakatun: Tebessüm etmek sadakadır.

El idetü atiyyetün: Vaad edilen verilmelidir.

Ed dinü en nasiha: Din nasihattir.

04.10.2009 14:30:06
                               Oy : 4-Puan : 16

mustafakosal
[Genel Sorumlu]Mesaj sayısı : 167
Giriş sayısı : 2752
Toplam P : 5
Üye bilgileri
ELİNE SAĞLIKResimler Sadece üyeler içindir!
--------------------

muko

06.10.2009 14:37:27
        

betulkiymaz
[Yeni Asker]Mesaj sayısı : 8
Giriş sayısı : 86
Toplam P : 1
Üye bilgileri
harikaydı üçüde Resimler Sadece üyeler içindir!
--------------------
..gülümsesenesende...
06.10.2009 18:13:32
        

samicidem
[Yeni Asker]Mesaj sayısı : 9
Giriş sayısı : 351
Toplam P : 0
Üye bilgileri

kadir okuyan çok iyi anlar eline sağlık be karadeşim

NERDE ŞİMDİ ÖYLE SERVETİNİ BAĞIŞLAYACAK

BİZ 1 LİRAYI VERMEYE ZORLANIYORUZ.


--------------------
..
08.10.2009 13:28:50
        

[1]
     

Forum son 5 K. & Benzer K.
Açan
Forum istatistikleri
Forumdaki 4 Kategoride 13 Forum var, Bu forumlara açılan 200 Konuya 288 Cevap yazıldı..
Üye :  Misafir : 5 Toplam : 5 Rekor :
Aktif Üyeler  Aktif üye yok..
Genel Sorumlu - Yönetici - Forum Yöneticisi - Editör - VIP Üye
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. » omervarli , » omervar , » IBRAHIMAKBIYIK , 

2008 © Copyright Guney Bilgisayar
Website motorumuz © 2007 AspSitem Detder Detder Det-der DETDER DET-DER Eczane Teknisyenleri Derneği Dile Kolay 3635 Gün'dür Hizmet Veriyoruz!
Bu sayfa: 0,19 saniyede yorumlandı.